Jak powstaje asfalt na zimno do naprawy nawierzchni?

Asfalt ma parametry, dzięki którym może być nakładany zarówno na gorąco, jak i na zimno. Asfalt na zimno doskonale sprawdza się przy łataniu dziur w zniszczonych drogach oraz przy naprawie częściowych ubytków jezdni. W poniższym artykule sprawdzamy, jak powstaje asfalt i w jaki sposób powinno się go nakładać. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Jak wytwarza się asfalt na zimno?

Asfalt jest mieszanką kilku odpowiednio dobranych składników, takich jak:

  • kruszywa,
  • wypełniacze,
  • adhezyjne,
  • lepiszcza.

Wytwarzanie masy na zimno składa się z kilku etapów. Na początku sypkie substancje są przesiewane przez duże sita, które rozdrabniają kruszywo na mniejsze cząsteczki. Następnie rozdzielone ziarna odpowiednio się grupuje oraz miesza. Co więcej, cały proces wytwarzania asfaltu powinien odbywać się w wysokiej temperaturze, dzięki czemu wszystkie substancje mogą się ze sobą połączyć. Podobne znaczenie mają lepiszcza, które dzięki lepkiej konsystencji ułatwiają sklejanie pozostałych elementów mieszanki.

Podczas rozmowy z przedstawicielem firmy Degamex producent mas bitumicznych oraz asfaltu dowiedzieliśmy się: „asfalt na zimno jest wytwarzany ze starannie dobranych materiałów, które regularnie przechodzą kontrole jakości. Dzięki temu asfalt jest bardzo wytrzymały i wyróżnia się najwyższą jakością. Ciekawą ofertą jest asfalt na zimno w workach, który jest wygodny w użyciu i umożliwia renowacje większych nawierzchni dróg.

W jaki sposób kładzie się asfalt na zimno?

,,Nakładanie asfaltu na zimno jest znacznie szybsze i wygodniejsze niż tradycyjny sposób wylewania asfaltu na gorąco. Co więcej, asfalt na zimno w workach jest gotowy do użycia bezpośrednio po rozpakowaniu. Nakładanie gotowej mieszanki odbywa się w kilku etapach.
Na początku należy właściwie przygotować podłoże i oczyścić je z wszelkich zanieczyszczeń. Sprawi to, że asfalt będzie mógł dokładnie się przyczepić do nawierzchni i zachowa trwałość na długi czas.
Kolejnym etapem jest wsypanie mieszanki asfaltowej do uszkodzonej nawierzchni, a następnie dokładne rozprowadzenie specjalnym szpadlem. Ostatnim, istotnym krokiem jest ubicie i utwardzenie asfaltu. W tym celu wykorzystuje się ubijak ręczny lub zagęszczarkę.

Ogromnym plusem stosowania asfaltu na zimno jest możliwość użytkowania drogi bezpośrednio po zakończeniu nakładania. Ponadto mieszanka mineralno-asfaltowa może być używana do naprawiania dróg w każdej temperaturze przez cały rok. Co więcej, jest ona praktyczna i łatwa w użyciu, gdyż nie wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi ani wcześniejszego przygotowania surowców.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s